Sport, turistka, relax

Apartmány Nové Chalupy

Proč k nám hosté jezdí?

Lipno, Šumava – tedy známé a oblíbené turistické cíle s neporušenou přírodou, stovky kilometrů cyklostezek, histotické a technické památky a zajímavosti. Velmi dobré zázemí a velké množství turistických cílů a atrakcí.

Výhodou je, že si vybere každý bez ohledu na věk nebo kondici a to po celý rok.

Vybrali jsme pro vás několik známých turistických cílů a aktivit – inspiraci najdete také ve fotogalerii a rádi vám poradíme na místě.

 

Plešné jezero

Jeden z nejoblíbenějších cílů poblíž apartmánů – ledovcové jezero na nejvyšší hoře oblasti – Plechém. Cesta k němu vede kolem Schwarzenberského plavebního kanálu jehož portál si můžete prohlédnout v nedalekých Jelenních vrších. Trasa k jezeru se dá různě kombinovat s dalšími cíli (vrchol Plechý, Jelení Vrchy). Od jezera se můžete podívat i k pomníku Adalberta Stiftera nad jezerem a věřte, že na cestu zážitkovou stezkou „Duch pralesa“ jen tak nezapomenete.

Medvědí stezka

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě. Její historie je spjatá se zastřelením posledního šumavského medvěda 14. listopadu 1856 a její zajímavostí je zejména velké množství kamenných skulptur, které cestou potkáte. Trasa vede po žluté turistické značce z Nové Pece.

Schwarzenberský plavební kanál

Vede od parkoviště na Jeleních Vrších (u dolního portálu) podél nemovité kulturní památky technického významu na Raškov nad Novou Pecí, kde je také možnost parkování. Na svých 9 km délky spojuje mnoho atraktivních částí technického díla. Stezka je vhodná pro všechny: cyklisty, pěší turisty, v zimě pro běžkaře a vzhledem k rovnému, nenáročnému povrchu a dosažitelnosti i pro vozíčkáře a další návštěvníky.

Vítkův hrádek

Z nejvýše položeného hradu v ČR je nádherný rozhled na celé Lipno a Alpy. Výlet si můžete prodloužit o naučnou stezku „Svatý Tomáš“ na které se dozvíte spoustu zajímavých informací o pěstování a obnově lesa.

Stifterova stezka

Stezka začíná i končí v Horní Plané. Po cestě Vás čeká několik nádherných výhledů do okolní krajiny, místo, kde stával obrovský Stifterův smrk, zavítáte ke zbytkům Stifterova buku a konec výletu můžete zakončit v rodném domku Adalberta Stiftera kde je jeho muzeum. Novinkou na stezce je Jezerní vyhlídka – malá rozhledna poskytující krásný výhled na Lipno a pohraniční hory včetně Smrčiny / Hochfichtu a Plechého s dobře viditelným karem, v němž se ukrývá Plešné jezero.

Stožecká skála, Stožecká kaple

1,5 km (se zpáteční cestou 3 km) dlouhá stezka začíná u přístřešku na rozcestí pod Stožeckou skálou, kde lze zaparkovat kolo a pokračuje stoupáním na horu Stožec. Stezka prochází jádrovou zónou národního parku. Cesta vede k dřevěné lesní kapli (obnovena v roce 1989), odkud je možno vystoupit až na Stožeckou skálu za nádherným výhledem na Trojmezenskou hornatinu.

Cykloturistika

Okolí Lipenské přehrady je přímo ideální k cykloturistice. Upravené stezky vedou po celém obvodu nádrže a díky několika přívozům si můžete zvolit i délku trasy podle své kondice.
Objet celé Lipno na kole od hráze v Lipně nad Vltavou až po most u Nové Pece a zpět zabere celý den a vyžaduje už trochu více námahy – trasa má zhruba 90 kilometrů. Tuto okružní cestu si můžete zkrátit díky třem přívozům z Frymburka, Dolní Vltavice a Horní Plané, které dokážou převést i několik aut najednou. V letním období jsou v provozu každý den. Každý z přívozů má určený pevný řád, ale v létě jezdí podle zájmu i nepřetržitě z jedné strany na druhou.

Oblíbená začíná být i jízda na kole po zamrzlé hladině Lipna (protože je led pokrytý tenkou vrstvou sněhu, jede se na kole bez problémů).

Povrch cyklostezek je různý. Od nového asfaltu, přes „šotolinu“ až po přírodní „polňačky“. Stejné je to i s obtížností, ale na své si přijde každý. Díky tomu, že jsou cyklostezky vzájemně propojené, je množství variant a cílů téměř neomezené a záleží jen na Vás kudy a kam se na kole vydáte.

Cyklostezky můžete velmi dobře využít i pro inline bruslení nebo nordic walkingu nebo se jen tak projít krásnou přírodou.

Zimní sporty

Sjezdové lyžování

V první řadě musíme zmínit blízkost rakouského střediska Hochficht. Velké a výborně vybavené lyžařské středisko alpského typu může být levnější a bližší variantou velkých středisek v Alpách. Výhodou je blízkost střediska a bydlení za české ceny. V restauraci na Hochfichtu stejně jako např. v lyžařské škole  se domluvíte česky takže nemusíte mít obavy z jazykové bariéry. Hochcfiht je připravený na každého lyžaře – od začátečníků a dětí až po zkušené lyžaře, kteří mohou vyzkušet tamní černou FIS sjezdovku. Areál je vybaven velkým parkovištěm, velkokapacitní restaurací a dostatečným množstvím lanovek a vleků vč. hlavní kabinkové lanovky.

Běžky

V případě příznivého počasí je velké množství běžkařských stop v bezprostřední blízkosti apartmánů kolem Nové Pece a kolem Lipna. Jistotou je potom rakouský areál Schöneben

Apartmány na šumavě

Cyklostezky

Pláže, koupání

Památky, muzea

Rybaření

Lyžování, bruslení, běžky

Houbaření, borůvky