Sport, turistka, relax

In line stezka Nová Pec - Stožec

Jedna z nejkrásnějších inline stezek v České republice vedoucí z Nové Pece do Stožce 1. zónou Národního parku Šumava (oblastí Vltavský luh). 16 km dlouhá a 4 metry široká inline stezka s nenáročným houpavým profilem. Zajímavý profil trasy, který "sedne" prakticky každému, od nejmenších výletníků až po zkušené bruslaře, vede po výborně upraveném povrchu nádhernou krajinou, která poskytuje ty nejkrásnější rozhledy po přírodních scenériích centrální Šumavy.

Profil tratě z Nové Pece je mírně stoupavý, opačným směrem ze Stožce si potom za odměnu odpočinete. Poslední 4 km z Černého Kříže do Stožce počítejte s náročnějším táhlým stoupáním. Ale nesvítí sem přímé slunce, je zde vždy příjemný chládek, takže to pojede (skoro) samo :-).
Přestože železniční trať několikrát kříží cestu inline trasy, není třeba mít obavy. Není to nic náročného, jen se nesmíte bát – na bruslích s většími kolečky je nejlepší přejezd prostě projet:-).
Pokud vás bolí z delších tratí záda, vyzkoušejte bruslení s holemi, tzv. Nordic Blading. Více si máknete, zapojíte až 90% svalů, spálíte více kalorií a záda vás bolet nebudou.
Přestože na stezce platí zákaz vjezdu vozidel, musíte počítat s tím, že občas potkáte auto s povolením vjezdu a mimo letní prázdniny ve všední dny také nákladní auta se dřevem.

In line stezka Nová Pec - Stožec

Až se vydáte na tuto trasu, nezapomeňte si vzít fotoaparát – krásná lesní krajina a výhledy na horní tok řeky Vltavy jsou ideální příležitostí pro krásnou fotku. Po cestě se nachází hned několik laviček k odpočinku a na doplnění tekutin. Na celé inline stezce je dostatek restaurací a občerstvení. V Nové Peci hned několik, potom v Černém Kříži a restaurace U pstruha ve Stožci. Za zhlédnutí rozhodně stojí obrovský vycpaný Los ervropský ve stožeckém infocentru.

Komu by se na začátek zdálo 16 km hodně, může dojet jen do Černého Kříže (10 km) nebo se cestou zpět svézt z Černého Kříže a Stožce vlakem – je to krásný zážitek. Pokud vezmete vlakem vašeho čtyřnohého miláčka, nezapomeňte na náhubek, jinak vás bude stát cesta o 100 Kč víc.

Popis in line stezky směrem od Nové Pece:
- Stezka (16 km) končí ve Stožci na křížovatce u restaurace asi 80 m pod zastávkou Stožec. Začátek se nalézá asi 50m vpravo od křižovatky za mostem přes Vltavu od Želnavy na Novou Pec, asi 300m od zastávky Nová Pec, kde je i placené parkoviště.
- Vlak: kromě Nové Pece a Stožce staví i ve stanicích Černý Kříž [km 12] - přestupní, ve stanici Pěkná [km 8] (uprostřed trasy) a Ovesná [km 2], vždy jen několik m od přejezdů. Většina vlaků však jede ze Stožce do Volar, nikoli do Nové Pece, v Černém Kříži se přestupuje.
- Na obou koncích jsou restaurace, rovněž funguje restaurace v blízkosti nádraží Černý Kříž [km 12,3].
- Na celé šestnáctikilometrové trase je celkem devět přejezdů - opravdu POZOR -, značených běžnými dopravními značkami, z nichž zejména první dva od Nové Pece [km 2 a 3] a druhý od Stožce [km 14] jsou ve svahu, u km 14 navíc s odvodňovací traverzou - u tohoto je zábradlí, takže lze řešit i s jeho pomocí. Přejezdy na trati 194 jsou opravené (od Stožce první tři až k místu Č. Kříž, na trati 195 už jsou to betonové bloky).
- Na km 11,7 u Černého Kříže a cca. na km 3,8 (?) v blízkosti Vltavy jsou odpočívadla (jižní strana).

Délka trasy:
16 km, převýšení (nastoupané metry): 126 m
délka do Nového Údolí 21 km

Každý rok se konají závody na in line bruslích Stožecká brusle.

Turistické tipy

Medvědí stezka

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě. Její histore je spjatá se zastřelením posledního šumavského medvěda 14. listopadu 1856. Trasa vede po žluté turistické značce z Nové Pece.

Na Plešné jezero

Výlet na Plešné jezero je nádherná cesta vedoucí neporušenou divokou přírodou, kde je pořád na co se dívat. Větší část výletu vede po asfaltové cestě ale nudit se určitě nebudete. Jděte z Nové Pece po zelené turistické značce.

Schwarzenberský plavební kanál

Vede od parkoviště na Jeleních Vrších (u dolního portálu) podél nemovité kulturní památky technického významu na Raškov nad Novou Pecí, kde je také možnost parkování. Na svých 9 km délky spojuje mnoho atraktivních částí technického díla. Schwarzenberský plavební kanál Stezka je vhodná pro všechny: cyklisty, pěší turisty, v zimě pro běžkaře a vzhledem k rovnému, nenáročnému povrchu a dosažitelnosti i pro vozíčkáře a další návštěvníky.

Vítkův hrádek

Z nejvýše položeného hradu v ČR je nádherný rozhled na celé Lipno a Alpy. Výlet si můžete prodloužit o naučnou stezku "Svatý Tomáš" na které se dozvíte spoustu zajímavých informací o pěstování a obnově lesa.

Stifterova stezka

Stezka začíná i končí v Horní Plané. Po cestě Vás čeká několik nádherných výhledů do okolní krajiny, místo, kde stával obrovský Stifterův smrk, zavítáte ke zbytkům Stifterova buku a konec výletu můžete zakončit v rodném domku Adalberta Stiftera kde je jeho muzeum.

Stožecká skála

1,5 km (se zpáteční cestou 3 km) dlouhá stezka začíná u přístřešku na rozcestí pod Stožeckou skálou, kde lze zaparkovat kolo a pokračuje stoupáním na horu Stožec. Stezka prochází jádrovou zónou národního parku. Cesta vede k dřevěné lesní kapli (obnovena v roce 1989), odkud je možno vystoupit až na Stožeckou skálu za nádherným výhledem na Trojmezenskou hornatinu.

Zážitková stezka "Duch pralesa"

Od 5. července 2006 je na jihu Šumavy, v blízkosti Trojmezí tří státu – Česka, Rakouska a Německa, přístupná nová zážitková stezka, která nese název „Duch pralesa“ a nechá návštěvníka na vlastní kůži zažít původní prales. Samotná stezka začíná u morénové hráze Plešného jezera a zážitkový chodníček končí u pomníku Adalberta Stiftera na jezerní stěně – asi 40 minut. Stezka je obousměrná a informace jsou zde popsány v češtině, němčině a angličtině.

 

Cykloturistika

Okolí Lipenské přehrady je přímo ideální k cykloturistice. Upravené stezky vedou po celém obvodu nádrže a díky několika přívozům si můžete zvolit i délku trasy podle své kondice.
Objet celé Lipno na kole od hráze v Lipně nad Vltavou až po most u Nové Pece a zpět zabere celý den a vyžaduje už trochu více námahy - trasa má zhruba 90 kilometrů. Tuto okružní cestu si můžete zkrátit díky třem přívozům z Frymburka, Dolní Vltavice a Horní Plané, které dokážou převést i několik aut najednou. V letním období jsou v provozu každý den, jedna cesta vyjde na cca 30 Kč. Každý z přívozů má určený pevný řád, ale v létě jezdí podle zájmu i nepřetržitě z jedné strany na druhou.

Oblíbená začíná být i jízda na kole po zamrzlé hladině Lipna (protože je led pokrytý tenkou vrstvou sněhu, jede se na kole bez problémů).

Povrch cyklostezek je různý. Od nového asfaltu, přes "šotolinu" až po přírodní "polňačky". Stejné je to i s obtížností, ale na své si přijde každý. Díky tomu, že jsou cyklostezky vzájemně propojené, je množství variant a cílů téměř neomezené a záleží jen na Vás kudy a kam se na kole vydáte.
Podrobnější mapky cyklotras najdete na stránkách http://www.ckrumlov.cz/cz1250/region/lipensko/i_lpcy.htm

 

Zimní aktivity

Sjezdové lyžování

Vše o sjezdovkách HOCHFICHT, které jsou vzdáleny 30 min od našeho penzionu se dočtete na adrese http://www.hochficht.at/ (česky).

Běžky

Na Lipensku je dostatek udržovaných běžkařských tras které jsou navíc propojené s trasami do centrální části Šumavy a také do běžkařských areálů v Rakousku a Německu.
Pokud je dostatek přírodního sněhu, je většina tras pravidelně stojově udržovaná. Pro aktuální informace o sněhové pokrývce a stavu stop se informujte v některém infocentru nebo na stránkách www.bilastopa.cz.

 


Penzion Nové Chalupy v Nové Peci na Šumavě   |  česky  |  deutsch  |  english  |  tel. +420 777 333 100  |  email: info@ubytovani-novapec.cz